Rozhovor s Kateřinou Boesenberg

4

LIS, 2016

Neuropath
Alternative
Health

Naturopatie je fascinující a velice rychle se rozvíjející přírodní směr. Je to obor, který pracuje s detailní znalostí biochemie organismu a stravy za použití ryze přírodních látek. Díky kombinaci tradice, empirických znalostí a nejnovějšího výzkumu má obrovský potenciál, který je opakovaně potvrzován úspěšností při řešení mnoha zdravotních problémů.
Proto jsme vyzpovídali Kateřinu Boesenberg, BHSc, která je klinický neuropat, nutriční terapeut a předsedkyně České Naturopatické Společnosti.

Jak byste přiblížila co je to Naturopatie dnešním studentům?

V zahraničí je naturopatie odborným oborem přírodní medicíny. Základy jsou velmi podobné medicíně, v prvních letech se klade důraz na to, aby měli studenti detailní znalosti lidského organismu včetně biochemických procesů. K tomuto základu se učíte o veškerých přírodních léčivech, která existují a jak je aplikovat při různých zdravotních problémech. Patří sem západní fytoterapie, tedy byliny. Existuje Materia Medica čítající zhruba 350 bylin, o kterých je třeba vědět všechno včetně kontraindikací nebo dávkování. Pak je tu klinická nutriční medicína a výživa. Zde musíte znát a vědět, jak aplikovat všechny mikronutrienty což jsou vitaminy, minerály, stopové prvky a makronutrienty, tedy sacharidy, tuky, bílkoviny. Dále je nutná znalost veškerých nutričních a výživových směrů, typů stravování a to jakým způsobem působí na organismus, jejich výhody i rizika. Někteří naturopaté do své praxe zahrnují například také homeopatii, energetickou medicínu a další modality.

Plně kvalifikovaný klinický naturopat a nutriční terapeut.

KATE BOESENBERG

Je známo, že studenti se rádi napijí a pak s kocovinou běží na přednášku. Měla byste pro ně nějakou radu, jak vyzrát nad kocovinou?:)

V první řadě to s alkoholem nepřehánět, vždyť je to jeden z největších zabijáků mozkových buněk. Když ale víte, že máte před sebou nějakou party, je dobré mít u sebe zinek, ten pomáhá v játrech metabolizovat alkohol. Před večírkem se dobře najezte, a k tomu si dejte cca 60 – 100mg zinku. A nezapomeňte pít dostatek vody – bolesti hlavy jsou často zhoršovány dehydratací.

Ve zkouškovém období většina studentů musí vynaložit veškerou energii, která jim rychle ubývá. Jak ji doplnit a při tom nesáhnout po nezdravých potravinách, látkách-lécích, drogách, či energy drincích?

Při zkouškovém období je vhodné zařadit do stravy čerstvé ořechy, obsahují zdravé tuky a podporují mozkovou funkci. Dále kvalitní bílkoviny jak z libového masa, tak například z luštěnin. Přijímat dostatek zeleniny a ovoce a nezapomenout na pravidelný pohyb, proběhnutí na vzduchu dokáže divy. Určitě by také bylo fajn dát si denně se snídaní i b-komplex. 

Máme nějakou nezdravou potravinu, které neodoláte?

Čokoládu.

Lenka Vaňková

Autorka rozhovoru

Jakou stravu byste doporučila na podporu pleti, či proti akné?

Doporučila bych celkovou očistu jater, pití čistících čajů, vynechání nebo omezení kravského mléka a výrobků z něj, dále omezení
příjmu uzenin, kořeněných potravin a sladkostí.

Studenti často řeší i nedostatek peněz, vidíte jako alternativu dostupné bylinky v přírodě?
Například, kdyby šli na procházku, co si mohou nasbírat?

S tím sběrem si nejsem úplně jistá – žijeme v relativně znečištěném prostředí. Lepší by snad bylo koupit si byliny v obchodě, čaje jsou relativně levné. K pročištění pleti bych doporučila pampelišku kořen i list, kopřivu list a lopuchový kořen.

V dnešní době se stále mluví o přírodní očistě, co byste doporučovala, tak aby si člověk sám neublížil, ale tělo podpořil?

Zdravý životní styl je poslední dobou skloňován ve všech pádech. Mám pocit, že vše už bylo řečeno či napsáno. Kromě zdravé stravy a přiměřené pohybové aktivity bych k němu zařadila ještě i duševní aspekt. Takže nejen dobře jíst, hýbat se, ale také myslet pozitivně a radovat se z každého dne.